سرویس و کالیبراسیون

خلاصه

سرویس، کالیبراسیون و اعتبارسنجی

انجام کالیبراسیون و اعتبار سنجی تجهیزات به منظور تضمین صحت عملکرد دستگاه و دستیابی به نتایج قابل اعتماد ضرروی است. تنها در صورتی نتایج اندازه گیری قابل استناد و اعتماد است که عملکرد صحیح تجهیز تضمین شده باشد. ازین رو تمامی تجهیزات آنالیز می بایست به صورت دوره ای بررسی و در صورت نیاز کالیبره شوند. بسیاری از آزمایشگاه های مرجع کالیبراسیون با صدور گواهینامه ، صحت عملکرد دستگاه را تضمین می کنند اما جایی که تجهیز دچار هر نوع نقص در عملکرد (در طی کالیبراسیون و یا اندازه گیری) باشد، تنها شرکت هایی توانایی سرویس دستگاه را دارند که با تمامی جزئیات ساخت و اندازه گیری این تجهیزات آشنا باشند.
 

اشتراک گذاری
  • توضیحات
  • نظرات

سرویس، کالیبراسیون و صحت سنجی

تمامی تجهیزاتی که وظیفه پایش و ثبت اطلاعات حیاتی یک صنعت را دارند، دو شاخصه‌ی دقت و صحت می باشند.
دقت یا میزان خطای مجاز تجهیز:
 
کمپانی های سازنده تجهیزات ابزار دقیق با توجه به تفاوت روش های طراحی و ساخت یک بازه خطای مجاز برای تجهیزات خود در نظر می‌گیرند. این سوال که چرا کمپانی های سازنده رنج محصولات خود را با خطای اندازه گیری متفاوت روانه بازار می‌کنند، یا چرا این محصولات دارای خطای اندازه گیری هستند، مطرح می‌شود.
برای پاسخ به این سوال ابتدا می‌بایست موراد ذیل مورد بررسی قرار گیرد.
  1. خطای روش اندازه گیری
  2. خطای ذاتی تجهیز
  3. نحوه بهره برداری
  4. نوع کاربری در صنعت


ضریب خطای یک تجهیز ناشی از مجموع خطای متد اندازه گیری و نوع طراحی تجهیز می‌باشد از این رو  پروسه ای که نیاز به اندازه گیری در بازه خطای کمتر از 5%  دارد، مجاز به استفاده از تجهیزاتی با ضریب خطای بالای 5% نیست.

اطمینان از عملکرد صحیح تجهیز:
تمامی کمپانی های سازنده تجهیزات ابزار دقیق با توجه به طراحی و ساخت منحصر به فرد خود، مجموع اقداماتی را برای اطمینان و تداوم بخشیدن به صحت علملکرد یک تجهیز مشخص می‌کنند. سرویس های دوره ای و کالیبراسیون از مجموعه اقداماتی می‌باشد که اطمینان از صحت عملکرد تجهیزات را تضمین می‌کند.

سرویس های دوره و صحبت سنجی در چه بازه های زمانی می‌بایست صورت پذیرد؟
پاسخ به این سوال برای هر تجهیز متفاوت می‌باشد. در بسیاری از موارد کمپانی های سازنده تجهیزات بازه های زمانی را جهت سرویس و کالیبراسیون تجهیزات خود اعلام می‌کنند. این بازه های زمانی می‌تواند با توجه به نوع استفاده و کاربری از تجهیزات کمتر و یا بیشتر شوند. از این رو جهت اطلاع دقیق و ارائه پیشنهادات فنی با کارشناسان ما در شرکت تماس حاصل فرماید.

 

 

لیست نظرات

5/5 0 0 0

محصولات مرتبط