COD Analyzer

خلاصه

آنالایزرهای اندازه گیری بار آلی آنلاین

با توجه به اینکه بارآلی یکی از مهم ترین پارامترهای شاخص آلودگی آب و فاضلاب می باشد، اندازه گیری آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. مهم ترین و رایج ترین اصلاحات در اندازه گیری بار آلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • - COD- Chemical Oxygen Demand
 • -BOD- Biologycal Oxygen Demand
 • - TOC- Total organic Carbon
 • - SAC254
 • - DOC- Dissolved Organic Carbon
 • *هیدروکربن های اشباع
 • *هیدروکربن های غیر اشباع
 • *هیدروکربن های آروماتیک
 • *ترکیبات هیدروکربن حلقوی
 • *PAHها یا ترکیبات با آرومایتک چند حلقه ای

اشتراک گذاری
 • توضیحات
 • نظرات

توجه شود هرکدام از این پارامترها، جهت اندازه گیری بخشی از بار آلی قابل استفاده هستند، و تقریبا هیچ روشی نیست که بتواند کلیه انواع بار آلی در نمونه را اندازه گیری نماید. با توجه به اینکه صنایع نفت و گاز خصوصا از صنایع آلاینده به شمار می روند و پساب خروجی این صنایع در صورت عدم تصفیه صحیح آلوده به مقادیر بالایی از انواع بار آلی می باشد، انتخاب روش اندازه گیری در این صنایع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نوع بار آلی موجود در پساب در این صنایع متفاوت و وابسته به محصول نهایی و خوراک ورودی است. اما می توان گفت پساب بیشتر پتروشیمی ها و پالایشگاه ها عموما حاوی انواع ترکیبات آلی اشباع و غیر اشباع است و این امر سبب می شود روش هایی که برپایه اندازه گیری جذب ذر طول موج 254nm هستند برای این صنایع قابل استفاده نیستند و باید روش های آنالیز بر پایه شیمی تر در این صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

روش اکسایش شیمیایی (شیمی تر)

در روش های شیمی تر، نمونه با به کارگیری یک روش اکسیداسیون، کاملا اکسید می گردد. این روش ها به شکل آنالایزر در دسترس می باشند و هیچ گاه به شکل سنسور قابل طراحی نمی باشند. این نوع روش ها برای تمامی ترکیبات آلی از جمله اشباع و غیر اشباع قابل استفاده می باشند. به طور کلی در پسابی که بار آلی آنها از نوع ترکیبات اشباع باشد، به کارگیری آنالایزرهای بر پایه شیمی تر برای اندازه گیری میزانCOD الزامی است

GIMAT COD Analyzer

کمپانی GIMAT با بیش از 40 سال سابقه در ساخت و طراحی سیستم های آنالیز (سنسور و آنالایزر) پارامترهای آب و پساب مانند pH، EC، نیترات، COD، فسفات،COD و ... با ارائه راهکارهای مناسب برای نمونه های مختلف، انتخاب ابزار مناسب جهت آنالیز را ممکن نموده است.

یکی از محصولات این کمپانی آنالایزر آنلاین COD است که برای آنالیز نمونه های مختلف با انواع بار آلی به کار می رود.  هدف از ساخت این محصول و به کارگیری روش اکسایش با هیدروژن پراکسید، اندازه گیری دقیق و قابل اعتماد COD در دراز مدت بدون ایجاد محصولات جانبی خطرناک و سمی است. این آنالایزر در دو مدل (FIX و LAB) ارائه می شود که آنالایزر FIX برای نصب در فضای باز و مدل LAB برای نصب در اتاقک پیشنهاد می گردد.

روش به کار گرفته شده در این آنالایزر ها مورد تائید سازمان DWA آلمان و شرکت  ملی صنایع پتروشیمی ایران (NPC) است.

 

پایش آنلاین COD با استفاده از  هیدروژن پراکسید

 اندازه گیری دقیق میزان بار آلی در انواع نمونه های آب و پساب با به کارگیری هیدروژن پراکسید برای اکسایش انواع نمونه امکان پذیر است. در این روش به جای به کارگیری مواد اکسنده خطرناک و یا دمای بالا، از ماده کم خطر هیدروژن پرکسید و لامپ UV برای اکسایش نمونه استفاده می شود. در این روش هیدروژن پراکسید در حضور لامپ UV اکسید شده و رادیکال هیدروکسل تولید می شود. رادیکال هیدروکسیل یک اکسنده بسیار قوی بوده و می توانند تمامی انواع ترکیبات آلی را اکسید کند. از طرف دیگر، پساب خروجی آنالایزر آب و اکسیژن است. این موضوع سبب می شود هیچ گونه پساب آلوده یا سمی در اثر واکنش اکسایش در نمونه ایجاد نشود. این روش جزء روش های شیمی سبز  (green chemistry) طبقه بندی می گردد و به خاطر عدم تولید مواد سمی جانبی به عنوان روش دوستدار محیط زیست نامیده می شود.

 
 

لیست نظرات

5/5 0 0 0

محصولات مرتبط